Yemek Masalarının Tarihçesi

Yemek Masalarının Tarihçesi

Modern tasarımın başarısının çoğunu kendisinden önceki trendlere borçlu olduğu sık sık söylenir ve mobilyanın da bir istisna olmadığı söylenir. Yemek masasının tarihi, ziyafet sevgisiyle ünlü medeniyetler olan erken Yunanlılara ve Romalılara kadar uzanmaktadır. Bunu akılda tutarak, bu iki dünya imparatorluğunun keşif amaçlı mobilya tasarımının yaratıcı süreci için katalizör sağlaması şaşırtıcı değil.

Yemek Masalarının Tarihçesi

‘Masa’ kelimesi Latince ‘tabula’ kelimesinden türetilmişken, en eski modeller, tamamen pratik anlamda da olsa, Eski Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Daha rekreasyonel tasarımların doğuşu, cömert yaşama ve zengin yemeklere büyük önem veren Avrupa imparatorluklarının ortaya çıkışıyla aynı zamana denk geldi. Bunlar genellikle Modena’da görüldüğü gibi, bu zamansız etkiyi zarif bir şekilde çağrıştıran mermerden yapılmıştır.

Başlangıçta şekiller büyük ve dikdörtgendi, bu da hane reisinin en üst noktayı işgal etmesini sağlayarak ona tüm misafirlerini aynı anda görme ayrıcalıklı bir konum sağladı. O zamanlar aileler sadece daha büyük değildi, aynı zamanda geniş aile alışkanlıkla bir toplulukta birlikte yaşıyordu. Sonuç olarak masa yemek salonunun en önemli parçasıydı ve yemek zamanları yemek ve içecekle olduğu kadar sosyalleşmeyi de ilgilendiriyordu.

“Geleneksel yemek masaları, başta ahşap, mermer veya metal olmak üzere bir dizi farklı malzemeden oluşuyordu. Tipik olarak, x şeklindeki sedyelerle birbirine bağlanmış dört sağlam ayakla veya alternatif olarak kaide tarzı bir tabanla desteklenen, muhteşem bir yetki ve verimlilik karışımı yansıtıyorlardı.”

Bardak ve Tabaklı Yemek Masası

Zaman geçtikçe, Romalılar dairesel modeli, geleneksel dikdörtgen yemek masalarına popüler bir alternatif olarak var olmaya devam eden bir buluş olan İtalya’ya tanıttı . Dairesel tasarımlar, zorunlu bir toplantı sahibine veya masanın başına ihtiyaç duymadan, partinin her oturan üyesinin diğer yemek yiyenleri eşit şekilde görmesini sağlar. Bu şüphesiz, çağdaş yemek alışkanlıklarıyla daha uyumlu olan daha gayri resmi, rahat ve eşitlikçi bir atmosfer yaratır. Bizim yuvarlak yemek masaları şenlik ve şölen Günün ihtiyacı ortaçağ, şık bir gerileme gösterir.

Modern yemek masalarının tasarımlarına bakıldığında, eski uygarlıktan ve çok daha yakın tarihli Victoria döneminin süslü dekoratif tasarımlarından çok uzaklaştığımız inkar edilemez. Son teknoloji malzemeler ve en son teknolojik süreçlerle, şimdi yemek mobilyalarımızı süsleyecek, geniş bir bireysel zevk ve gereksinim yelpazesine hitap edecek heyecan verici bir dizi stil, boyut ve malzeme bombardımanına uğradık.

Şeffaf camı şık bir şekilde oyulmuş cilalı krom çerçeveyle eşleştiren Giovanni Dairesel Cam Masa, atalarımızın sadece hayal edebileceği modern bir modelin harika bir örneğidir.

Ahşap Mutfakta Beyaz Yuvarlak Masa

Şimdi bile, tasarımlar gelişmeye devam ederken, bir şey tutarlı kalıyor. Yıllar geçtikçe bu zamansız yapılar merkezi cazibelerini ve topluluk odaklarını korudular ve hiç şüphesiz bunu yapmaya devam edecekler. İletişim ve arkadaşlığın önemini vurgularken aile değerlerini şık bir şekilde yeniden uyguluyorlar, iyi yaşamın özünü güzelce özetliyorlar- ve bu asla değişmeyecek bir şey.

    Yorum Yazın

    Sohbet Başlat
    Merhaba,
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?